DURUŞU YETER… AHŞAP BAŞLI BAŞINA BİR TERAPİDİR.

DURUŞU YETER… AHŞAP BAŞLI BAŞINA BİR TERAPİDİR.

 

DURUŞU YETER…

AHŞAP BAŞLI BAŞINA BİR TERAPİDİR.

 

Hacettepe Üniversitesi Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği bölümünde, ‘‘Ahşabın Evrenselliği’’ konulu makaleye göre ahşap; güzelliği ve yansıttığı doğallık hissiyle tüm dünyada en sık tercih edilen dekorasyon malzemesidir.

 

 

Geçmişten günümüze güzelliğiyle ve sağladığı pek çok faydasıyla hayatımızın önemli bir parçası olan ahşabı gündelik yaşamın her alanında görmemiz mümkündür. Ahşap, estetik değeri ve kolay işlenebilir doğal yapısıyla, günlük hayatın içerisinde bizlere sağladığı pek çok faydası sebebiyle vazgeçilmez bir tutku halinde kullandığımız değerli bir nesnedir. İnsanın kendisini güvende hissetmesini sağlayan, görsel albenisi yüksek olduğu için insanın içini ısıtan, ruhen insanı rahatlatıcı özelliğe sahip olan canlı bir varlıktır. Bu özellikleriyle, ahşap hayatımızın olmazsa olmaz önemli bir parçası durumundadır. Ahşabı kullandıkça ondan vazgeçemeyeceğimizi fark ederiz ve vazgeçilmez bir tutku ile hayatımızın hemen her alanında ahşabı kullanmayı yeğleriz. 

 

Ağaçlardan elde edilen doğal ve organik bir malzeme olan ahşap, doğası gereği çevre dostudur. Ahşabın estetik değeri yüksektir, konuşlandırıldığı ortama uyum sağlama yetisindedir, öngörülen biçimde ve formda kolayca şekillendirilebilir özelliktedir, kolay işlenebilir bir malzeme olduğu için çok kullanışlıdır. Böylelikle ahşap, hem fizyolojik hem de psikolojik etkisi sebebiyle tüm kültürlerde vazgeçilmez bir tutku ve seçkin bir malzeme olarak öne çıkar. 

 

Kaynak: DEPICTIONS ON WOOD: ACCEPTATION AND INTERNALIZATION OF WOOD, WHICH IS AN INTERCULTURAL INTERACTION TOOL, AS “A VALUABLE OBJECT” (UNIVERSALITY OF WOOD) – Hacettepe Üniversitesi / Prof. Dr. İlker Usta

 

 

 

Etiketler: DURUŞU YETER… AHŞAP BAŞLI BAŞINA BİR TERAPİDİR.
Aralık 27, 2020
Listeye dön